Większość z nas była na rozmowie kwalifikacyjnej chociaż raz w życiu. My jako rekruterzy często powtarzamy na tym blogu jak ważne jest przygotowanie do takiej rozmowy. W naszym artykule: “Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej”, podpowiadamy o co należy zadbać przed rozmową i jakich pytań można się spodziewać. Coraz częściej jednak na rozmowie kwalifikacyjnej padają dość “abstrakcyjne” pytania, które często, w pierwszym odruchu Kandydata budzą zdziwienie, czasami potęgują zdenerwowanie, ale także wywołuję co najmniej uśmiech. Dziś przedstawiamy naszą listę 5 trudnych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej.

Często zdarza się, że Kandydaci słysząc pytanie odpowiadają na nie nieco automatycznie, bez zastanowienia i każde pytanie, a także odpowiedź traktują nieco sztampowo. Tymczasem w przypadku pytań abstrakcyjnych warto zastanowić się chwilę zanim odpowiesz, a także dostosować odpowiedź, w taki sposób, aby zaprezentować rekruterowi, dlaczego to właśnie Ty jesteś właściwym kandydatem na stanowisko, na które aplikujesz. Nie sądzisz chyba, że rekruter jest znudzony rozmową i chce, abyś zapewnił mu rozrywkę, prawda?

Opowiedz mi historyjkę
Co jako pierwsze przychodzi Ci do głowy, gdy słyszysz takie pytanie? Bajka o Kopciuszku, a może anegdota z tramwaju, którym jechałeś wczoraj przez miasto? Jak odpowiedzieć na powyższe pytanie? Zanim zaczniesz odpowiadać, zapytaj o czym ma być ta historyjka. Dzięki temu pokażesz, że myślisz racjonalnie i nie panikujesz w sytuacjach stresowych. Opowiedz historię, w której to ty jesteś głównym bohaterem ukrytym np. pod postacią rycerza, który ratuje królestwo, czyli firmę z opresji, wykorzystując swoje mocne strony. Oczywiście, jeśli sprawisz, że historia będzie ciekawa i zabawna pokażesz, że jesteś osobą otwartą na wyzwania i kreatywną. Pamiętaj, że musi być to krótka historia.

Wymień 5 sposobów wykorzystania krzesła, inny niż siedzenie na nim
To pytanie ma za zadanie sprawdzić Twoją kreatywność i szybkość reakcji, a także nieco wybić Cię z rytmu odpowiadania na pytania wyuczonymi regułkami. Pomyśl chwilę. Czy jesteś w stanie szybko odpowiedzieć na to pytanie właśnie w tej chwili? Spróbuj. … Udało się? Jeśli tak – gratulacje, jeśli nie spróbuj poćwiczyć wymyślając takie zastosowanie dla innych przedmiotów, np. – kredki. A tymczasem podpowiadamy: podstawka pod kwiatek, wieszak na ubrania, drabina, domek dla lalek, podpałka.

Jeśli mógłbyś być zwierzęciem – to jakim?
Kiedy rekruter zadaje to pytanie, bardzo szybko może dowiedzieć się jak reagujesz na niestandardowe sytuacje, zbada Twoją szybkość reakcji, a także pozna zestaw charakteryzujących Cię cech. Pamiętaj jednak, że od dziecka jesteśmy uczeni przypisywania konkretnych cech ludzkich zwierzętom: sowa – mądra głowa, lisek chytrusek itd., dlatego zastanów się jakie zwierzę wybrać, aby przedstawić kilka Twoich mocnych cech osobowości, które jednocześnie przydadzą się na stanowisku, na które aplikujesz.

Jak oceniasz mnie jako rekrutera?
Jeśli usłyszysz takie pytanie pamiętaj, żeby przedstawić Twoje doświadczenia z rozmowy w pozytywnym świetle. Powiedz na przykład, że bardzo przyjemnie Ci się rozmawiało i rekruter pomógł Ci opanować stres. Podkreśl, że dziękujesz za jasne odpowiedzi na Twoje pytania i nawet jeśli była to trudna rozmowa podkreśl, że masz nadzieję, że dostarczyłeś rekruterowi potrzebnych informacji.
Który z obowiązków w ofercie to jej słaby punkt?
Jeśli dobrze pamiętasz przedstawiony w ofercie pracy zakres obowiązków możesz skupić się na punktach, w których masz najmniejsze doświadczenie, jednak określ je nie jako “słaby punkt”, ale jako wyzwanie, z którym chętnie się zmierzysz. Możesz podkreślić, że jak w każdej pracy, również w tej są obowiązki, które wykonuje się chętniej i z mniejszym entuzjazmem, ale masz pełną świadomość, że są one konieczne na tym właśnie stanowisku i będziesz je wykonywał z taką samą starannością.
Życzymy powodzenia na rozmowach kwalifikacyjnych i wielu ciekawych pytań, które pomogą Wam jak najlepiej zaprezentować Waszą osobę.