Jako specjaliści w dziedzinie rekrutacji oraz osoby pracujące w agencji pracy tymczasowej, na co dzień przeglądamy ogromne ilości CV w poszukiwaniu kandydata idealnego. Dobry rekruter wie czego szukać w CV, aby takiego kandydata znaleźć – i dziś uchylimy Wam rąbka tajemnicy.

Poszukiwanie pracy to doświadczenie, z którym większość dorosłych osób miała styczność. Dla niektórych z nich jest to wręcz jedno z ważniejszych doświadczeń i możliwość, rozpoczęcia nowego rozdziału w życiu. I choć jest to właśnie nowy rozdział często podchodzimy do niego ze starymi – sztampowymi przyzwyczajeniami. Zastanów się teraz przez chwilę kiedy ostatnio aktualizowałaś/aktualizowałeś swoje CV? Czy zawiera ono najważniejsze informacje o Twoim aktualnym statucie jako pracownika, czy podkreśla najważniejsze aspekty, które wyróżnią Cię w tłumie kandydatów? A w końcu, czy idzie ono z duchem czasu i wpasowuje się w trendy?

Napisz to jasno i wyraźnie
Zdjęcie, adres, ukończone szkoły, kursy, dodatkowe umiejętności. Nie zapominajmy o zainteresowaniach – dobry film, dobra książka. Wygląda znajomo?
Co natomiast jest najważniejsze dla rekrutera, to Twoje doświadczenie zawodowe, umiejętności związane z wykonywanym zawodem oraz sukcesy odniesione w życiu zawodowym. To właśnie te trzy elementy są naprawdę istotne jeśli szukasz nowej pracy. Postaraj się więc najwięcej miejsca poświęcić właśnie im, a dodatkowo odpowiednio je wyróżnić. Obecnie istnieje wiele stron i programów, a także przykładów, które pomogą Ci w nowoczesny i prosty sposób ułożyć informacje z Twojego CV, tak aby to te najważniejsze dla pracodawcy czy rekrutera informacje znalazły się na właściwym miejscu.
Pamiętaj również, aby zastosować profesjonalny krój pisma taki jak Times New Roman, Helvetica czy chyba najbardziej popularny Arial. Zapomnij natomiast o Comic Sans czy imitacji pisma odręcznego, czyli kursywie.
Porada: Miej zapisany plik doc. ze swoim CV, w którym zgromadzone są wszystkie informacje na temat Twojego życia zawodowego, natomiast korzystaj z niego jak ze “ściągawki”, do przygotowania dedykowanego CV dla każdego pracodawcy lub agencji pracy tymczasowej, wybierając z niej informacje i umiejętności, które będę naprawdę istotne w konkretnym procesie rekrutacji. Tak przygotowane CV wysyłaj w pliku pdf.

Jak Cię widzą…
Na Zachodzie coraz częściej odchodzi się od zamieszczania zdjęcia w CV, gdyż najważniejsze są Twoje umiejętności, które będą przydatne na stanowisku, na które aplikujesz, a nie to jak wyglądasz. Jeśli jednak umieszczasz je w CV pamiętaj, że jest to dokument, więc zdjęcia z plaży na pewno nie nadają się, ale nie muszą to być też zdjęcia paszportowe, a takie, które pokazują Cię w Twoim środowisku pracy.

Dlaczego jesteś idealny na to stanowisko?
Zredaguj swoje CV w taki sposób, aby na jednej stronie udało Ci się odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego jesteś kandydatem idealnym na to stanowisko?
Jak to zrobić? Możesz np. podzielić CV na dwie kolumny. Po prawej stronie umieść najważniejsze informacje – zdjęcie, dane kontaktowe (adres e-mail oraz numer telefonu w zupełności wystarczą. Jeśli natomiast jest to istotne na stanowisku, na które aplikujesz możesz również podać linki do Twoich profili w mediach społecznościowych, czy portfolio), ukończone kursy, w tym kursy językowe i umiejętności przydatne na nowym stanowisku. Tą część dodatkowo wyróżnij. Po lewej opisz poprzednie miejsca pracy, edukację, zainteresowania.

Prawa strona CV:
• umiejętności – to bardzo ważny punkt dla pracodawcy i rekrutera, który często jest bagatelizowany przez Kandydata, a to właśnie ten punkt powinien być przez niego specjalnie wyróżniony w układzie CV – możesz np podzielić je na dwie kolumny, gdzie umiejętności znajdą się po prawej stronie zaraz pod zdjęciem i danymi kontaktowymi.
Zastanów się jakie umiejętności, które posiadasz będą przydatne na stanowisku, na które aplikujesz, a jeszcze lepiej poprzyj je przykładami z poprzednich miejsc pracy. Natomiast znajomość pakietu Office wpisz tylko wtedy, gdy posiadasz certyfikat zaświadczający o Twojej ponadprzeciętnej znajomości tego pakietu.
• w następnej kolejności wypisz ukończone kursy, ale tylko takie, które będą przydatne na nowym stanowisku.
• kolejny punkt to znajomość języków obcych – wypisz jakie znasz języki i na jakim poziomie zaawansowania jesteś. Jeśli posiadasz stosowne certyfikaty ukończenia kursu językowego wpisz ich nazwy.

Lewa strona CV:
• rozpocznij od poprzednich miejsc pracy wpisując daty zatrudnienia, stanowisko oraz najważniejsze obowiązki, w tym obowiązki przydatne na stanowisku, na które aplikujesz, a także sukcesy, które udało Ci się osiągnąć.
• następny punkt poświęć edukacji, ale skup się na szkołach istotnych w procesie rekrutacji na konkretne stanowisko. A także pamiętaj, że jeśli ukończyłaś/ukończyłeś np. studia nie musisz wpisywać szkoły średniej, chyba że ma to znaczenie na stanowisku, na które aplikujesz.
• zainteresowania, to kolejny punkt bagatelizowany przez Kandydatów, który w rzeczywistości może pomóc Ci wyróżnić się z tłumu. Pamiętaj też, że wpisując coś bez zastanowienia tak naprawdę sporo ryzykujesz. Faktem jest, że na rozmowie kwalifikacyjnej rzadko pada pytanie na temat Twoich zainteresowań, ale to dlatego, że rekruterzy codziennie patrzą właściwie na te same zainteresowania: dobry film, dobra książka, gotowanie. Zastanów się co odpowiesz, gdyby właśnie teraz rekruter zapytał Cię jaką książkę ostatnio czytałaś/czytałeś i kiedy to było? Albo kiedy ostatnio byłaś/byłeś w kinie i na jakim filmie? Czy to, że czytasz książki i oglądasz filmy to powód, aby wpisywać je w CV jako hobby? 
Pamiętaj też, że nie ma nic gorszego w CV niż kłamstwo, jeśli więc cała rozmowa przebiegła świetnie, czy warto ryzykować, że nie będziesz umiała/umiał odpowiedzieć na pytanie o własne hobby? Warto więc przemyśleć zamieszczanie tego punktu w CV i opisanie prawdziwych zainteresowań, dzięki którym pracodawca i rekruter zobaczą, że jesteś człowiekiem z prawdziwą pasją.