Udało się. Rozmowa kwalifikacyjna przebiegła sprawnie, a rekruter czy pracodawca sprawiają wrażenie zainteresowanych Twoją kandydaturą. Ostatni uścisk dłoni i pozostaje tylko czekać na telefon z dobrymi wieściami. Czy poza czekaniem możesz jeszcze coś zrobić, aby podnieść swoje szanse na zatrudnienie? Napisz list do pracodawcy z podziękowaniami za spotkanie, w którym zaprezentujesz się jako zaangażowana i prawdziwie zainteresowana pracą osoba. Jak to zrobić podpowiadamy w tym artykule.

Zwykła uprzejmość, a może coś więcej?
Krótka wiadomość do rekrutera, który przeprowadzał z Tobą rozmowę może być bardzo dobrze odebrana, więc po zakończonej rozmowie kwalifikacyjnej poproś o wizytówkę – pisanie podziękowania na adres ogólny firmy mija się z celem, którym jest umocnienie pozytywnego wrażenia, które pozostawiasz po rozmowie. Dzięki takiej wiadomości pokazujesz również, że chcesz pozostać w kontakcie nawet jeśli rozmowa kwalifikacyjna nie zakończy się sukcesem. Zwiększasz też swoje szanse na ponowne rozpatrzenie Twojej kandydatury na inne stanowisko, które pojawi się w przyszłości.
Choć nie jest to zabieg szeroko stosowany, wysyłając taką wiadomość wykazujesz się zwykłą (?) uprzejmością. A jednocześnie masz możliwość potwierdzenia, że rozmowa, warunki zatrudnienia, Twoje obowiązki, zostały przez Ciebie właściwie zrozumiane.

Motywacja do pracy to podstawa
Masz również szansę ponownie podkreślić swoje mocne strony, a co jeszcze bardziej istotne możesz spokojnie skonstruować opis swojej osoby, w taki sposób, aby podkreślić, że jesteś kandydatem idealnym na to stanowisko z dużą motywacją do działania. Jeśli podczas rozmowy rekruter podał cechy osoby, której szuka, zastanów się czy je posiadasz, a jeśli tak podkreśl to w wiadomości. Wiemy, że rozmowa kwalifikacyjna zwykle jest nieco stresująca i nie zawsze Kandydat, pomimo przygotowania, jest w stanie jasno i w pełni odpowiedzieć na zadane pytania, dlatego wiadomość wysłana po spotkaniu to szansa dla Ciebie, aby uzupełnić Twoje odpowiedzi.

Słowa klucze
Choć nie każdy sprawnie posługuje się językiem pisanym istnieje kilka słów kluczy, które pozwolą Ci okazać entuzjazm w związku z oferowanym stanowiskiem, możliwością pracy w danej firmie, przebiegiem rozmowy kwalifikacyjnej. Podkreśl, że po rozmowie jesteś jeszcze bardziej zainteresowany oferowaną pracą, że jesteś zadowolony/a z przebiegu rozmowy, że bardzo przyjemnie Ci się rozmawiało, a rekruter wszystko Ci wyjaśnił. Możesz również wspomnieć, że Bardzo podoba Ci się zakres obowiązków, gdyż widzisz w nich możliwość rozwoju, z której chcesz skorzystać, jednocześnie dając z siebie 100%.

48 godzin
Co istotne taki list należy wysłać do 48 godzin po odbytej rozmowie kwalifikacyjnej, aby rekruter miał jeszcze w pamięci dokładny jej przebieg i wrażenie, które wywołała Twoja osoba. Możesz również podkreślić, że rekruter może się z Tobą skontaktować telefonicznie lub odpowiadając na Twoja wiadomość. Dodatkowo w podpisie zamieść swoje dane kontaktowe, co również ułatwi komunikację.

Przykład listu z podziękowaniem po rozmowie kwalifikacyjnej

 

Ewa Januszek
ul.Miła 7/21
31-241 Kraków
tel. 609 000 111

Pani Kamila Nowak
Dział Rekrutacji
A-TEAM Recruitment Sp. z o.o. S.K.A.
ul. Głowackiego 4/9
30-085 Kraków

Szanowna Pani,
jeszcze raz serdecznie dziękuję za zaproszenie i bardzo miłą rozmowę kwalifikacyjna, a także możliwość szerszego zaprezentowania mojej osoby. Nie ukrywam, że rozmowa z Panią upewniła mnie, że chciałabym pracować na zaproponowanym przez Panią stanowisku. (wpisz stanowisko) Wiem, że posiadam odpowiednie kwalifikacje (wpisz kwalifikacje) i umiejętności (wpisz umiejętności) do wykonywania tej pracy. Jako osoba (wpisz cechy charakteru, które będą przydatne przy wykonywaniu pracy, o którą ubiegasz się), wiem, że jestem idealnym kandydatem na to stanowisko. Wiem, że będę wartościowym pracownikiem dzięki mojemu doświadczeniu, które miałam szansę zdobyć pracując między innymi dla (wpisz nazwy firm/poprzedniego pracodawcy).
Jeszcze raz dziękuję za spotkanie i poświęcony czas.
Z niecierpliwością czekam na kontakt z Pani strony.

Z poważaniem,
Ewa Januszek
ewa.januszek@poczta.pl
609 000 111